PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=246103}
7,0 12 229
ocen
7,0 10 1 12229
7,0 9
ocen krytyków
Tsotsi
powrót do forum filmu Tsotsi

BARDZO DOBRY

ocenił(a) film na 8

„To opowieść o pochodzącym ze slumsów Tsotsi – młodym gangsterze, który kradnąc samochód nie zauważa znajdującego się na tylnym siedzeniu dziecka. Konfrontacja brutalnego przestępcy z niewinnym trzymiesięcznym niemowlakiem przynosi niespodziewane skutki” – po takim streszczeniu fabuły nie należy raczej oczekiwać większych niespodzianek i rewelacji. Wiadomo, to kolejny wariant popularnego kinowego motywu: wina i odkupienie. A jednak twórcy nie dali się złapać w pułapkę schematów, jakie taki temat rodzi, no i udało się też im nie popaść w nadmierny sentymentalizm. Owszem, tak jak się spodziewałem, nadmiernych niespodzianek w rozwoju akcji nie było, ale też trzeba przyznać reżyserowi, że stanął na wysokości zadania: film potrafi przykuć uwagę widza od pierwszej do ostatniej minuty. Fotografowany przez Lance’a Gewera w raczej dość chłodny sposób film poraża obrazem nędzy przedmieść Johannesburga, gdzie nawet woda nierzadko jest towarem deficytowym, a o jakichkolwiek innych luksusach można tylko pomarzyć, gdzie dach nad głową w wielu przypadkach jest tylko prowizoryczny, gdzie ludzie z kretesem przegrywają swoją przyszłość, a jedyną szansą na opuszczenie tego piekła na ziemi wydaje się tylko śmierć. Taki obraz przedmieść poraża jeszcze bardziej zderzony z luksusem osiedla, w którym Tsotsi dokonuje rabunku. W tej kwestii dzieło Gavina Hooda przypomina pod pewnymi względami „Miasto Boga” Meirellesa. Reżyser jednak nie szuka tutaj przyczyn takiego stanu rzeczy, nie bawi się w społeczno-politycznego publicystę. Konkluzja filmu pozostawia jednak jakiś pierwiastek optymizmu: Hood wierzy w człowieka, udowadnia, że nawet w takim piekle ludzie są zdolni do ukazania dobrej strony swojej natury.
„Tsotsi” jest filmem bardzo dobrym, na pewno jednym z lepszych stworzonych w XXI wieku i Oskar dla filmu nieanglojęzycznego (jakkolwiek może ta nagroda nie jest już tak prestiżowa, jak kiedyś. Może nie tyle chodzi nawet o prestiż: Oskar nie świadczy wcale o poziomie filmu) wcale mnie nie dziwi. 8/10.

ocenił(a) film na 10
adam05

Bardzo ładnie napisane.
Zgadzam się w 100%.
Film jest inny od hamerykańskich strzelanek, skrzywdzonych gliniarzy, FBI, CIA, doktorów-hausów czy zaginionych na bezludnych wyspach - dlatego nie podoba się polskim widzą, którzy są ogłupiani przez hollywoodzki shit i debilne serialiki.
Świetna rola głównego aktora.
Jedyny "mały" zgrzycik to osoba reżysera. Wolałbym żeby to nakręcił Czarny.
Ale cóż, nie ma ideału. Nigdzie.
10/10

ocenił(a) film na 7
Diallo

Hm.. może ja bym nie dał 10/10 ale taką mocną 7 to już bez wyrzutów sumienia. przede wszystkim filmy o tej tematyce są potrzebne chociażby dla tego żeby pokazać sytuację i różnice klasowe w tamtej części świata. Tym co dają temu filmowi zupełne dno współczuje bo znaczy to tyle że kino dla nich stanowi pustą rozrywkę a nie żadną formę przekazu. Co do samego filmu to najlepsza wydaje mi się kreacja głównego bohatera. Zagubionego młodego który staje przez cały czas przed podejmowaniem bardzo trudnych moralnych decyzji.

Diallo

Ja pierdykam, nauczcie się ludzie polskiej pisowni.. Czy tylko mnie w oczy bodzie to twoje "polskim widzą"??? Grrrr

ocenił(a) film na 8
adam05

bardzo dobry film.naturalny i bez zbednych bajerow.taka jest biedna czesc afryki. mocna 8.....

ocenił(a) film na 8
romano1999

Też tak uważam, film naprawdę dobry. 8/10. Polecam

ocenił(a) film na 8
adam05

bardzo dobry film, wartościowy ,przykuwa uwagę niesamowicie,pełny analiz psychologicznych człowieka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones